Základní deska ASUS P8H61 PRO (90-MIBF10-G0EAY00Z)
Český návod k použití Základní deska ASUS P8H61 PRO (90-MIBF10-G0EAY00Z) - REVIZE 3.0 *CPU Inte
Návod k použití Základní deska ASUS P8H61 PRO (90-MIBF10-G0EAY00Z)
Zvětšit fotografii
Návod k použití pro Základní deska ASUS P8H61 PRO (90-MIBF10-G0EAY00Z)
Český návod ASUS k použití výrobku Základní deska ASUS P8H61 PRO (90-MIBF10-G0EAY00Z) udává:
1) Obsah balení
2) Zapojení a montáž
3) Nastavení výrobku ASUS
4) Řešení problémů odborná pomoc
5) Kontakt na opravny a servis ASUS
6) Značka: ASUS
7) EAN kód: 4719543179116
- upload souboru s návodem je možné ve formátech (doc, pdf, jpg)
REVIZE 3.0 *CPU Intel? Socket 1155 for Intel? 2nd Generation Core? i7 Processor/Core? i5 Processor/Core? i3 Processor/ Support Intel? 32nm CPU Supports Intel? Turbo Boost Technology 2.0 The Intel? Turbo Boost Technology 2.0 support depends on the CPU types. Refer to www.asus.com for Intel? CPU support list. *Chipset Intel? H61(B3) Express Chipset *Memory 2 x DIMM, Max. 16 GB, DDR3 1333/1066 Non-ECC,Un-buffered Memory Dual Channel memory architecture Supports Intel? Extreme Memory Profile (XMP) According to Intel? SPEC, the Max. 16GB memory capacity can be supported with DIMMs of 8GB (or above). ASUS will update QVL once the DIMMs are available on the market. Please refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL. When installing total memory of 4GB capacity or more, Windows 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended. *Expansion Slots 1 x PCIe 2.0 x16 2 x PCIe 2.0 x1 3 x PCI *Storage Intel? H61(B3) Express Chipset 4 xSATA 3.0 Gb/s ports ASM 1061 controller 2 xSATA 6.0 Gb/s ports *LAN Realtek? 8111E Gigabit LAN *Audio ALC887 8-Channel High Definition Audio CODEC - Optical S/PDIF out port at back I/O - Supports Jack-Detection, Multi-Streaming, and Front Panel Jack-Retasking *USB ASMedia? 1042 USB 3.0 controller: - 2 x USB 3.0/2.0 ports (blue) at the back panel Intel? H61(B3) Express Chipset: - 10 x USB 2.0/1.1 ports *ASUS Unique Features ASUS Protect 3.0 - Anti-Surge protection - LOW EMI - ESD - EPU ASUS Hybrid Switches - Turbo Key II - MemOK! ASUS Exclusive Features - TurboV ASUS Quiet Thermal Solution - ASUS Fanless Design: Stylish Heatsink Solution & MOS Heatsink - ASUS Fan Xpert ASUS EZ DIY: - ASUS EFI BIOS - ASUS AI Suite II - ASUS AI charger - ASUS CrashFree BIOS 3 - ASUS MyLogo 2 - ASUS EZ Flash 2 *Overclocking Features Precision Tweaker - vCore: adjustable CPU voltage at 0.010V increment - vCCIO: adjustable I/O voltage at 0.005V increment - vDRAM Bus: 190-step DRAM voltage control - vPCH: 190-step chipset voltage control SFS (Stepless Frequency Selection) - BCLK/PEG frequency tuning from 80MHz up to 300MHz at 1MHz increment. Overclocking Protection - ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall) *Special Features 100% All High-quality Conductive Polymer Capacitors *Back Panel I/O Ports 1 x PS/2 Mouse (Green) 1 x PS/2 Keyboard (Purple) 1 x LAN(RJ45) port(s) 2 x USB 3.0/2.0 (Blue) 6 x USB 2.0/1.1 (Black) 1 x S/PDIF Out (Optical) 8 -Channel Audio I/O *Internal I/O Connectors 2 x USB 2.0/1.1 connector(s) support additional 4 USB 2.0/1.1 ports 1 x MemOK! Button 2 x SATA 6.0Gb/s ports 4 x SATA 3.0Gb/s ports 1 x CPU Fan connector(s) 2 x Chassis Fan connector(s) 1 x S/PDIF Out connector 1 x 24-pin ATX Power connector 1 x 8-pin ATX 12V Power connector 1 x Front panel audio connector 1 x COM connector 1 x System Panel 1 x Turbo Key II swith *BIOS 32 Mb Flash ROM , EFI BIOS, PnP, DMI v2.0, WfM2.0, SMBIOS v2.6, ACPI v2 0a, Multi-language BIOS *Manageability WOL by PME,WOR by PME,PXE *Accessories User's manual 1 x I/O Shield 2 x SATA 6.0Gb/s 1 x Support DVD *Support Disc Drivers Anti-virus software (OEM version) ASUS Update ASUS Utilities *Form Factor ATX Form Factor 12 inch x 8.4 inch ( 30.5 cm x 21.3 cm )